Skutki inflacji dotknęły już niemal każdego. Wzrost cen dotyka zarówno konsumentów jak i firmy, które ponoszą coraz wyższe świadczenia usługi i dostarczania towarów. Niestety rosnąca inflacja to nie tylko wzrost kosztów prowadzenia bieżącej działalności, ale również spadek realnej wartości pieniędzy na kontach firmowych. W tym artykule dowiesz się więcej o tym jak zabezpieczyć firmową gotówkę w czasach inflacji.

Czy warto trzymać pieniądze na koncie firmowym?

Zawsze zalecamy utrzymywanie poduszki finansowej zabezpieczającej bieżącą płynność finansową. Obecnie jednak utrzymywanie wysokich kwot na rachunkach firmowych sprawia, że realna siła nabywczy tych pieniędzy kurczy się wraz ze wzrostem inflacji. W takiej sytuacji warto rozważyć zainwestowanie tych pieniędzy. Dobry rozwiązaniem może być zakup większej ilości towarów i materiałów, które firma i tak wykorzystuje, a mogą być deficytowe w kolejnych miesiącach. Rosnące koszty energii powinny zachęcić również przeanalizowania możliwości zainstalowania paneli fotowoltaicznych, oświetlenia led oraz innych rozwiązań, które mogą pozytywnie wpłynąć na zużycie energii.

Płać z góry i zabezpiecz się przed podwyżkami

Wiele firm może wkrótce znów podnieść ceny swoich usług i produktów. Jeżeli posiadasz w firmie koszty ponoszone cyklicznie/abonamentowo może warto zapłacić za kilka miesięcy lub rok z góry zabezpieczając się przed podwyżkami. Może nawet uda się uzyskać rabat za roczną płatność z góry. Istnieje kilka kategorii kosztów, które niemal każda firma ponosi cyklicznie:
  • Usługi księgowe.
  • Oprogramowanie.
  • Usługi marketingowe.
Jeżeli jesteś pewny dalszej współpracy w kolejnych miesiącach, warto zapłacić z góry. Warto również przejrzeć koszty, które ponosimy, otrzymując od sprzedawcy długi termin płatności. Niewykluczone, że otrzymamy rabat, płacąc od ręki. Wiele firm korzysta z faktoringu oraz kredytów obrotowych i ponoszą koszty zewnętrznego finansowania.

O czym warto pamiętać?

Zanim jednak zaczniesz płacić z góry i kupować na zapas upewnij się, że Twoje przychody i zyski nie były jednorazowe, a przyszłość nie wygląda zbyt kolorowo. Jeżeli nie masz pewności przychodów w kolejnych miesiącach, warto zachować solidny zapas gotówki na koncie firmowym nawet jeżeli inflacja będzie zmniejszać jego realną wartość. W ten sposób zabezpieczysz się przed problemami, gdy ceny wzrosną jeszcze bardziej, a kryzys ekonomiczny wpłynie na możliwość generowania zysków przez Twoją Firmę.

Czy kredyt w czasach wysokiej inflacji to dobry pomysł?

Wzrost inflacji wpływa bezpośrednio na interwencje NBP poprzez dalsze podnoszenie stóp procentowych. Wzrost kosztów kredytowania zmniejsza dostępność, ale również w wielu przypadkach sprawia, że inwestycje finansowane kredytem przestają być opłacalne. W takiej sytuacji finansowanie działalności firmy korzystają ze standardowych ofert banków, może nie być korzystne. Warto zainteresować się kredytami unijnymi oraz gwarancjami BGK, które mogą zapewnić firmie tanie finansowanie w czasach szalejącej inflacji i wysokich stóp procentowych.