Pozyskanie kredytu może wiele w życiu ułatwić, jednak warto mieć na uwadze, że to poważna decyzja, którą należy dokładnie przemyśleć. Najważniejsze jest to, aby kredyt dopasować do własnych możliwości. Chcą wybrać jak najlepszą opcję, warto skonsultować się ze specjalistami, którzy podpowiedzą, jakie rozwiązanie będzie najkorzystniejsze. Rozważając wzięcie kredytu, należy pamiętać o kilku czynnikach, które są ze sobą ściśle powiązane i mają wpływ na stworzenie konkretnej oferty. Jednym z nich jest to, jak długo będziesz musiał spłacać swoją pożyczkę.

Jak wybrać bezpieczny okres kredytowania

Przed podpisaniem umowy kredytowej konieczne jest przeprowadzenie dokładnej analizy na podstawie zebranych danych, co pozwoli precyzyjnie określić wielkość kredytu oraz okres jego spłaty. Wiedza dotycząca m.in. wartości oprocentowania, wieku kredytobiorcy, jego sytuacji finansowej jest kluczem do ustalenia wysokość rat i ich ogólnej ilość, tak by nie nadwyrężyć miesięcznego budżetu klienta.

Pomocnym narzędziem, dzięki któremu można dokonać wstępnego szacunku wysokości rat, jest wirtualny kalkulator. Określisz je, wprowadzając odpowiednie wartości, a więc: wysokość kwoty kredytu oraz ilość miesięcy, w ciągu których będziesz spłacać kredyt. W ten sposób można orientacyjnie sprawdzić, czy dany okres kredytowania, czyli czas, w którym należy się rozliczyć z bankiem oraz wysokości rat nie będą dla Ciebie zbyt dużym obciążeniem.

Pamiętaj, że:

  • Od długości terminu spłaty zależy wysokość raty – im krótszy czas spłaty, tym wyższa rata miesięczna.
  • Istotne znaczenie ma również wiek kredytobiorcy – im straszy, tym okres kredytowania skraca się i można spodziewać się wyższej raty.

Dostosowując wszystkie parametry do indywidualnej sytuacji, można dobrać dla siebie korzystną i bezpieczną ofertę kredytową.

Najlepszy okres kredytowania

Optymalny okres spłaty kredytowego zobowiązania będzie inny dla różnych kredytobiorców, co uwarunkowane jest ich indywidualnymi preferencjami i możliwościami. We wstępnym określeniu najkorzystniejszego okresu kredytowania pomoże wykonanie kilku symulacji dla określonej liczby miesięcy. Możesz sprawdzić, jak wysoka będzie rata, wybierając okres spłaty wynoszący np. 36, 60 lub 120 miesięcy. Nie jesteś pewny, jakie rozwiązanie kredytowe będzie dla Ciebie najlepsze? Pomożemy Ci podjąć optymalną decyzję i dobrać kredyt zoptymalizowany pod kątem wysokości raty i czasu spłaty kredytu.