Prowadzenie małej wiąże się z mnóstwem obowiązków. Nie tylko tych związanych z realizacją zleceń i obsługa klienta, ale również finansowych. Większość przedsiębiorców ogranicza swoją aktywność w obszarze zarządzania finansami do prowadzenia obowiązkowej księgowości, co zresztą najczęściej sprowadza się do oddelegowania tego obowiązku księgowej. Wówczas przedsiębiorca ma poczucie, że ktoś dba o jego finanse i może się skupić na realizacji zleceń. Jest to niestety błędne myślenie, które może doprowadzić do wielu problemów. W tym artykule opiszemy najpopularniejsze mity związane z zarządzaniem finansami firmowymi.

Finansami firmy zajmuje się księgowa, ja nie muszę tego robić

To chyba najczęściej pojawiający się mit. Przekonanie, że obowiązkiem księgowej jest zarządzanie finansami firmowymi, jest równie popularne co błędne. Zadaniem biura rachunkowego jest prowadzenie księgowości zgodnie z obowiązującymi przepisami, a więc przede wszystkim:
  • Księgowanie przychodów i kosztów.
  • Wyliczanie należnych podatków oraz składek.
  • Księgowanie środków trwałych, amortyzacji itp.
Podstawowa obsługa księgowa nie zawiera takich usług jak:
  • Doradztwo podatkowe.
  • Budżetowanie.
  • Tworzenie prognoz finansowych.
  • Windykacja.
  • Zarządzanie płynnością finansową.
  • Pozyskiwanie finansowania na inwestycje i bieżącą działalność.
A to właśnie powyższe rzeczy decydują w dużej mierze o sukcesie finansowym firmy.

Moja firma jest zbyt mała, aby zajmować się zarządzaniem finansami

Każda firma potrzebuje zarządzania finansami. Oczywiście w większych firmach jest to bardziej skomplikowane i często wymaga profesjonalnych narzędzi. Niewielki rozmiar firmy nie sprawia, że nie jest ona zagrożona utratą płynności finansowej. Nawet właściciel małej firmy powinien wiedzieć jaką marże uzyskuje na swoich usługach i produktach, na czym najwięcej zarabia, a na czym traci. Również w małych firmach bardzo ważne jest tworzenie nawet najprostszych prognoz finansowych, które uchronią przedsiębiorcę przed problemami i pozwolą lepiej planować.

Zajmę się finansami firmy gdy będzie to konieczne

Lepiej zapobiegać niż leczyć, ta zasada obowiązuje również w finansach firmowych. Czekanie do ostatniej chwili, aż wydarzy się coś złego, nie tylko zwiększa ryzyko prowadzenia biznesu, ale również nakłada na właściciela stres oraz ogranicza pole manewru. Skutecznym sposobem na przeciwdziałanie problemom finansowym firmy jest tworzenie przynajmniej prostych prognoz finansowych.

Wydatki stosunkowo łatwo prognozować, większym wyzwaniem jest prognozowanie przychodów firmy. Dużo oczywiście zależy od branży, specyfiki firmy oraz tego czy w firmie są wdrożone procesy sprzedaży. Do skutecznego prognozowania przyszłych wpływów niezbędne są dane historyczne, a te warto gromadzić w sposób usystematyzowany na bieżąco.

Wiem, po ile kupuje i po ile sprzedaje, nie muszę prowadzić skomplikowanych obliczeń

Sam koszt zakupu towaru, który sprzedajemy dalej klientowi końcowemu, nie daje pełnego obrazu, uzyskiwanej przez firmę marży. Warto pamiętać, na marże mają wpływ nie tylko koszty zmienne, ale również koszty stałe ponoszone przez firmę jak wynagrodzenia pracowników administracyjnych, koszty wynajmu powierzchni, amortyzacja i wiele innych.

Kredyty są złe

Część przedsiębiorców nie ma żadnych obaw przed braniem kredytów i niekiedy nawet z tym przesadzają, doprowadzając do pogorszenia sytuacji finansowej firmy. Szczególnie gdy środki udostępnione przez bank nie są inwestowane w rozwój i skalowanie działalności. Błędne jest również odwrotne podejście, gdy przedsiębiorca za wszelką cenę stara się unikać kredytów. Brak finansowania zewnętrznego może ograniczać potencjał wzrostu i może oznaczać, że firma nie ma pomysłu na dalszy rozwój.

Kredyty na rozwój firmy oraz realizowanie kontraktów pozwalają przedsiębiorcy zarabiać pieniądze, więc trudno nazwać je złymi. Gorzej wygląda sytuacja gdy środki z kredytów są przejadane, a na dodatek finansowanie zostało udzielone na niekorzystnych dla przedsiębiorcy warunkach. Jeżeli szukasz niedrogiego finansowania bankowego dla swojej firmy lub chcesz skonsolidować obecne kredyty napisz do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..