Niemal każdy przedsiębiorca przynajmniej raz korzystał z finansowania bankowego. Tylko nieliczne firmy dysponują środkami, które pozwalają na sfinansowanie w całości inwestycji lub zapewnienie płynności finansowej podczas realizowania większych zamówień. Wielu przedsiębiorców jest wręcz przerażonych wizją odwiedzania wielu banków i odbijania się od kolejnych doradców bankowych, szczególnie gdy sytuacja finansowa firmy nie jest w 100% klarowna.

Nie jest tajemnicą, że pracownicy banków mają ograniczone możliwości, nie dysponują dostępem do pełnej oferty rynkowej. Nie zawsze bank, w którym firma ma rachunek bieżący, jest w stanie zaoferować najlepszą ofertę finansowania. Dodatkowo klient najczęściej zostaje sam z formalnościami. Jednak proces kredytowy nie musi być drogą przez mękę. Przedsiębiorca może otrzymać najatrakcyjniejszą ofertę kredytowania na rynku oraz kompleksowe wsparcie pośrednika na każdym etapie starania się o kredyt dla firmy.

Przy współpracy z doświadczonym pośrednikiem proces przebiega sprawnie, przy możliwie najmniejszym obciążeniu czasowym przedsiębiorcy starającego się o kredyt firmowy. Poznaj etapy współpracy z pośrednikiem i dowiedz się jakie korzyści się z tym wiążą.

Analiza potrzeb - pośrednik pomoże przełożyć potrzeby na optymalny produkt finansowy

Analiza potrzeb klienta jest pierwszym etapem rozpoczynającym proces współpracy i pozyskania finansowania dla przedsiębiorcy. Na tym etapie dużo zależy od jakości informacji przekazanych pośrednikowi przez klienta. Doświadczenie doradcy ma niebagatelne znaczenie, które przekłada się na trafne pytania i pomoc w odpowiednim sformułowaniu potrzeb. Niekiedy klienci zapominają o niektórych (często bardzo ważnych) informacjach, które są dla nich niewygodne lub wydają się nieistotne. W ten sposób mogą zaszkodzić tylko sobie i utrudnić doradcy pracę.

Należy pamiętać, że doradca to jeszcze nie pracownik banku i jest całkowicie po naszej stronie. Dlatego na etapie analizy potrzeb warto przedstawić kompletne informacje, również te niewygodne, o finansach firmy. Na podstawie pełnej analizy i zrozumienia sytuacji kredytobiorcy, pośrednik może zaproponować dalsze kroki oraz instytucje finansowe, w których uzyskanie finansowania na dobrych warunkach jest najbardziej prawdopodobne. Znajomość oferty rynkowej, to podstawowy element pracy pośrednika. Warto to wykorzystać.

Nie ma banku, którego oferta jest optymalna dla każdego klienta. Nawet jeżeli przy podstawowych kalkulacjach oferta jednego z banków wygląda obiektywnie najlepiej, to po uwzględnieniu indywidualnej sytuacji przedsiębiorcy oraz potrzeb kredytowych może się okazać, że istnieje co najmniej kilka, lepszych ofert na rynku. Doradca wskazuje optymalną ofertę, ale ostateczna decyzja o wyborze zawsze pozostaje w rękach klienta. Na tym etapie klient otrzymuje informacje o dokumentach wymaganych do złożenia wniosku kredytowego. To jak długo potrwa proces kredytowy na tym etapie, zależy znacznym stopniu od przedsiębiorcy. Im szybciej skompletuje pełny zestaw wymaganych dokumentów, tym szybciej trafią one wraz z wnioskiem kredytowych do banków.

Wniosek kredytowy - pośrednik już na tym etapie może wstępnie określić szanse na otrzymanie pozytywnej decyzji kredytowej

Po wybraniu najlepszej oferty kredytowej dla przedsiębiorcy i zebraniu wymaganych dokumentów można, podpisać wniosek kredytowy. W typowym procesie z pełną dokumentacją doradca finansowy ma możliwość złożenia wniosków kredytowych do kilku banków. Nie niesie to dla kredytobiorcy żadnych wiążących skutków poza wysłaniem zapytania do Biura Informacji Kredytowej. Na tym etapie niezwykle ważne jest dopilnowanie, aby dokumentacja była kompletna, a wniosek prawidłowo spisany. W zależności od banku oraz produktu kredytowego, wymogi dla klientów mogą się różnić. Doświadczenie pośrednika w tym przypadku ponownie może okazać się bezcenne.

Decyzja kredytowa - ostatnia prosta do wypłaty kredytu dla firmy

W toku analizy wniosku kredytowego, analityk banku może zażądać dodatkowych dokumentów potrzebnych do dokończenia analizy. Jeżeli pierwszy i drugi etap zostały przeprowadzone prawidłowo, a kredytobiorca dostarczył wszystkich niezbędnych dokumentów, taka sytuacja będzie rzadkością. Po otrzymaniu kilku ofert finansowania z banków, klienta w porozumieniu z pośrednikiem może podjąć decyzję o wyborze najlepszej oferty kredytu dla firmy. Doświadczony pośrednik kredytowy, dysponując decyzjami kredytowymi z kilku banków, może podjąć się próby negocjacji warunków, tak aby uzyskać dla swojego klienta jeszcze lepsze warunki. To kolejny argument za skorzystaniem ze wsparcia pośrednika, szczególnie jeżeli nasza sytuacja nie jest idealnie klarowna, a potrzeby finansowe znaczne.

Umowa kredytowa i spełnienie dodatkowych warunków do jej zawarcia

Niekiedy bank może wydać pozytywną decyzję kredytową obwarowaną dodatkowymi wymogami, które przed wypłatą kredytu musi spełnić przedsiębiorca starający się o finansowanie bankowe. Gdy wystąpi taka sytuacja, wsparcie pośrednika może się okazać na wagę złota. Sprawne przekazywanie informacji oraz monitorowanie wniosku kredytowego umożliwi szybkie uzupełnienie brakujących dokumentów lub spełnienie innych wymagań nałożonych przez bank. Niekiedy zdarza się, że pośrednik angażuje się do tego stopnia, że przyjeżdża do klienta i odbiera dokumenty, a następnie dostarcza je bezpośrednio do banku, jeżeli kredytobiorca nie może tego zrobić samodzielnie, chociażby z powodu dużego obłożenia pracą w firmie.

Wypłata kredytu i opieka po udzieleniu kredytu

Dopiero po spełnieniu wszystkich warunków, bank potwierdzi decyzję kredytową i wypłaci kredyt na wskazany rachunek bankowy. Praca pośrednika nie kończy się w momencie wypłacenia kredytu. Podczas obsługi kredytu, przedsiębiorca może zgłosić dodatkowe potrzeby finansowe lub chcieć zrefinansować kredyt dla firmy, szczególnie gdy na rynku pojawią się korzystne oferty, a o ich przedstawienie zadba doświadczony ekspert finansowania przedsiębiorstw.