Trudna sytuacja finansowa dotyka coraz więcej przedsiębiorstw. W wielu branżach wzrost kosztów energii pochłonął niemal całą dotychczasową marżę. Nie bez znaczenia jest również wzrost stóp procentowych. Najwięcej mówi się w tym kontekście oczywiście o kredytobiorcach, którzy zaciągnęli dług hipoteczny w celu sfinansowania zakup mieszkania lub budowy domu. Wysokie stopy dotykają jednak również przedsiębiorstw z których wiele finansuje bieżącą działalność kredytem. A jak wygląda sytuacja z inwestycjami w firmach?

Przedsiębiorcy czekają na lepsze czasy

Zauważalny jest spadek inwestycji w przedsiębiorstwach. Inflacja oraz wzrost kosztów finansowania sprawia, że wiele inwestycji stało się nieopłacalnych. Dodatkowym czynnikiem wpływającym na taką postawę wśród przedsiębiorców jest chęć utrzymania finansowej poduszki bezpieczeństwa na ewentualny dalszy wzrost kosztów.

Przedsiębiorca mający problemy z bieżącym regulowaniem zobowiązań nie myśli zazwyczaj o inwestycjach a o przetrwaniu i odzyskaniu płynności.

Rosnące zatory płatnicze mogą wstrzymać rozwój na wiele lat

Nieterminowe płatności wpływają zazwyczaj negatywnie na wiele przedsiębiorstw. Nie tylko to, które nie otrzymało płatności. Firma która nie otrzymuje przelewów na czas, często sama zaczyna zalegać swoim kontrahentom z płatnościami. 

Najbardziej zadłużone są obecnie firmy handlowe oraz budowlane. Firmy działające w tych sektorach, tradycyjnie posiłkują się kapitałem zewnętrznym, aby sfinansować realizację kontraktów i zatowarowanie. Dzisiejsze problemy firm przełożą się na kolejne lata, gdyż zanim przedsiębiorcy zaczną myśleć o nowych inwestycjach, będą musieli uporać się z zadłużeniem i odzyskaniem płynności finansowej.

Jak wynika z raportu  „Impulsy i bariery finansowe w rozwoju MŚP”, przygotowanego przez Krajowy Rejestr Długów i Narodowy Fundusz Gwarancyjny, ok. 50% przedsiębiorstw jest zdania, że największą barierą w rozwoju są zaległości od kontrahentów. Podobny odsetek firm wskazuje, że bez finansowania zewnętrznego w formie kredytu, leasingu czy faktoringu nie mogłyby się rozwijać.

W takich warunkach trudno oczekiwać, że przedsiębiorstwa będą inwestować w rozwój. 

Co można zrobić dzisiaj, aby nie blokować rozwoju firmy?

Trudne warunki prowadzenia działalności gospodarczej nie powodują, że nie ma żadnego sposobu na zapanowanie nad tym i wdrożenie rozsądnego planu inwestycyjnego. Warto zwrócić uwagę na kilka czynników.
  • Analiza wyników finansowych oraz próba przeprowadzenia prognoz finansowych na najbliższe miesiące. 
  • Dostosowanie planu inwestycyjnego do realiów i wybranie najważniejszych rzeczy, które mogą pomóc zwiększyć konkurencyjność firmy na coraz trudniejszym rynku.
  • Analiza zobowiązań i umów.
Poszukując optymalizacji finansowej oraz możliwości uwolnienia kapitału na inwestycje warto zastanowić się nad konsolidacją kredytów. W czasach niskich stóp procentowych wielu przedsiębiorców nie zwracało uwagi na możliwości jakie dają gwarancje Banku Gospodarstwa Krajowego czy tzw. kredyty unijne. Dzisiaj standardowe kredyty są dużo droższe a przedsiębiorcy muszą się borykać z obsługą nierozważnie zaciągniętych zobowiązań.

Może to dobry czas na konsolidacje kredytów i obniżenie kosztów obsługi zobowiązań? Napisz do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..pl a z pewnością znajdziemy optymalne rozwiązanie dla Twojej Firmy.