Wśród przedsiębiorców panuje wiele mitów na temat zarządzania finansami firmowymi, o których pisaliśmy w ostatnim artykule. Jednym z nich jest przekonanie, że o finanse firmowe należy dbać tylko wtedy gdy jest to naprawdę konieczne. Niestety takie podejście może prowadzić do wielu problemów, a na naprawienie niektórych z nich może być po prostu za późno. 

Przygotowaliśmy zestawienie kluczowych momentów w życiu firmy, w których powinniśmy bardziej skupić się na finansach naszego biznesu. Dzięki temu zestawieniu Twój Biznes będzie z pewnością bardziej bezpieczny i przewidywalny. 

Gdy czujesz, że finanse przestają się spinać i coraz mniej zysku zostaje w firmie

Niestety w tym przypadku istnieje spore ryzyko, że zauważymy problemy zbyt późno, a nawet jeżeli zidentyfikujemy je w rozsądnym czasie, to możemy odwlekać działania naprawcze. Wielu przedsiębiorców zna na tyle dobrze swoje firmy, że intuicyjnie wyczuwa, że dzieje się coś niedobrego.  Gdy przeczucia dotyczą finansów, jest to dobry czas, aby na chwilę się zatrzymać i dokładnie przeanalizować co się dzieje. Pogarszająca się efektywność finansowa firmy może być spowodowana wieloma czynnikami:
  • Rosnącymi kosztami.
  • Pojawianiem się w firmie nowych nieprzemyślanych wydatków.
  • Pogarszająca się efektywność operacyjna np. podczas realizacji zleceń. Wydłużenie czasu realizacji, marnowanie materiałów itd.
  • Coraz dłuższe terminy oczekiwania na zapłatę od kontrahentów.
Wszystkie z powyższych problemów można rozwiązać, o ile zostaną wcześnie rozpoznane, a przedsiębiorca zdecyduje się na wdrożenie działań naprawczych.

Gdy firma rośnie, a dotychczasowe metody zarządzania przestają działać

Zarządzanie 50-osobową firmą znacznie różni się od prowadzenia firmy zatrudniającej 10-20 osób. Skalowanie biznesu i osiąganie kolejnych poziomów rozwoju wymaga wprowadzenia zmian w sposobie zarządzania firmą w tym zarządzania finansami. Szybki rozwój często wiąże się z zatrudnianiem nowych osób, inwestowaniem w sprzęt i maszyny, a także wprowadzaniem nowych szczebli zarządzania. Pośpiech jest niestety zazwyczaj złym doradcą, a szybkie podejmowanie decyzji o zatrudnianiu czy inwestowaniu nowe aktywa firmowe może prowadzić do przepłacania i zawierania niekorzystnych umów. Gdy Twoja Firma zaczyna się dynamicznie rozwijać, musisz również dostosować finanse oraz metody zarządzania do nowych wyzwań i zwiększonej skali biznesu. Inaczej cały wysiłek może pójść na marne.

Gdy zauważasz, że obecne metody analizowania sytuacji w firmie są zbyt czasochłonne

Uproszczenie zasad i procedur niemal zawsze wpływa pozytywnie na biznes. Nowoczesne narzędzia wspomagające agregowanie i analizowanie danych, nie kosztują majątku, a mogą pomóc ogarnąć sytuację finansową w firmie. Wdrożenie odpowiednich aplikacji i arkuszy kalkulacyjnych pozwoli oszczędzić przedsiębiorcy nawet kilkadziesiąt godzin w skali miesiąca. 

Podsumowanie

Choć istnieją kluczowe momenty, w których firma szczególnie potrzebuje interwencji przedsiębiorcy w obszarze finansów, to należy pamiętać, że nie ma złego momentu na zajęcie się finansami firmy. Zawsze można coś poprawić. Jednym z takich obszarów jest zarządzanie zobowiązaniami bankowymi. Jeżeli Twoja Firma posiada kilka kredytów bankowych, to niemal zawsze można obniżyć ratę i oprocentowanie, dzięki konsolidacji. Jeżeli potrzebujesz wsparcia w uzyskaniu finansowania na atrakcyjnych warunkach, napisz do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.