Raport z BIK, czyli Biura Informacji Kredytowej jest obok zdolności finansowej do regulowania raty kredytu najważniejszym czynnikiem wpływającym na ocenę wniosku kredytowego przez bank. Czym jest BIK, jakie informacje mogą się w nim znaleźć oraz jak zadbać o wizerunek firmy w tym rejestrze? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w artykule. 

Czym jest BIK?

Biuro Informacji Kredytowej to instytucja powołana do życia przez Związek Banków Polskich oraz banki komercyjne. Zadaniem Biura jest gromadzenie, integrowanie i udostępnianie danych dotyczących historii kredytowej klientów banków, SKOK-ów, a także pozabankowych firm pożyczkowych. Zbierane informacje tworzą bazę danych o zobowiązaniach oraz zachowaniach kredytobiorców, dzięki czemu bank udzielający kredytu może w łatwy sposób zweryfikować rzetelność firmy lub osoby prywatnej wnioskującej o kredyt.

Jakie informacje znajdują się w BIK-u?

Rejestr Biura Informacji Kredytowej to prosta, ale kompletna baza danych dla niemal całego rynku finansowego. Jakie informacje bank przekazuje do BIK-u?
 • Dane osobowe lub rejestrowe (w przypadku firmy) kredytobiorcy.
 • Nazwa banku, który udzielił kredytu.
 • Wysokość kredytu oraz waluta, w której został udzielony.
 • Data udzielenia.
 • Rodzaj kredytu (hipoteczny, gotówkowy, itd.).
 • Wysokość i liczba rat.
 • Informacja o opóźnieniach.
 • Informacja o konsolidacjach/restrukturyzacjach.
 • Informacja o udzielonych wakacjach kredytowych.
Dzięki tym informacjom bank może wyciągnąć szereg wniosków istotnych podczas podejmowania decyzji kredytowej.
 • Jaka jest rzeczywista wysokość zobowiązań kredytowych.
 • Jakie są miesięczne obciążenia z tytułu rat. 
 • Czy kredytobiorca wykazywał zachowania niekorzystne z punktu widzenia banku jak np. częste konsolidacje/restrukturyzacje.
 • Czy występują zaległości na posiadanych kredytach.

Czy negatywne wpisy w BIK uniemożliwiają uzyskanie kredytu?

Choć z oczywistych względów nie jest to korzystna sytuacja, to nie zawsze eliminuje możliwość zaciągnięcia kredytu. Każdy wpis w BIK-u wpływa na naszą punktację, ale różne zdarzenia mają różną wagę. Drobne opóźnienie w spłacie kredytu, które jesteśmy w stanie rzetelnie wyjaśnić, niekoniecznie będzie problemem dla banku. Zupełnie inaczej bank spojrzy na osobę, która posiada wiele zobowiązań z dużymi opóźnieniami. Niemal oczywiste jest, że kolejny kredyt wpędzi taką osobę w jeszcze większe problemy, a bank może nie odzyskać długo pieniędzy z udzielonego kredytu. 

Czy firma może poprawić swój wizerunek w BIK-u?

Choć nie jest to łatwe zadanie, istnieje kilka działań które możesz podjąć, aby w dłuższym terminie poprawić obraz swojej firmy w rejestrze Biura Informacji Kredytowej.
 • Buduj pozytywną historię kredytową. To niestety działanie długoterminowe i wymagające dużej dyscypliny. Zazwyczaj po zapłaceniu w terminie 6 rat nowego zobowiązania zaczynają nam się naliczać punkty do scoringu. 
 • Nie wysyłaj niepotrzebnych zapytań. Szukając kredytu dla firmy, przedsiębiorca często składa zapytania do kilku banków. Każdy z nich na wczesnym etapie rozpatrywania wniosku wysyła zapytanie do BIK-u, co obniża punktacje. Jeżeli chcesz znaleźć najlepszą ofertę na rynku, to, zamiast składać wnioski w wielu bankach, lepiej skorzystać z usług doświadczonego pośrednika jak Bankeo, który pomoże wybrać najlepszą ofertę bez zbędnych zapytań we wszystkich możliwych bankach. 
 • Usuwaj negatywne wpisy. W praktyce wpisy nie są usuwane, a przesuwane do archiwum. Archiwalne wpisy nie wpływają na punktacje kredytobiorcy. Jeżeli masz zamknięte zobowiązania kredytowe, to możesz spróbować przyspieszyć proces archiwizacji, wnioskując do banku.
Najważniejsze jest jednak terminowe spłacanie zobowiązań. Żadne dodatkowe działania nie przyniosą zamierzonego efektu jeżeli kredytobiorca nie płaci swoich zobowiązań w terminie. 

Jeżeli szukasz finansowania dla firmy na korzystnych warunkach, skorzystaj z naszego doświadczenia i napisz na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.