Prowadzenie firmowych finansów nie jest proste, szczególnie jeżeli w naszej działalności zamierzamy wykorzystywać finansowanie bankowe. Podczas rozpatrywania wniosku kredytowego, bank prześwietla dokładnie naszą firmę, a szczególnie jej finanse. Z oczywistych względów analiza opiera się przede wszystkim o dostarczone dokumenty finansowe. Najczęstsze błędy kredytobiorców są widoczne właśnie w dokumentacji finansowej firmy. Z tego artykułu dowiesz się nieco więcej o tym jakich błędów unikać, aby zwiększyć szanse na otrzymanie kredytu na atrakcyjnych warunkach.

Niski dochód będący często efektem nadmiernej optymalizacji

Podstawowym czynnikiem umożliwiającym ocenę zdolności do regulowania nowego zobowiązania finansowego jest to, czy firma zarabia na tyle dużo by móc pokrywać raty kredytu. Niski lub zerowy dochód to oczywiście niższe podatki i na tym niestety wielu przedsiębiorców nadmiernie się skupia. Oczywiście większość z nas woli płacić niższe podatki, ale warto pamiętać, że niski dochód to w oczach brak zdolności finansowej do regulowania nowych zobowiązań.

Nawet niewielkie opóźnienie w spłacie może obniżyć scoring

Każdy wniosek kredytowy jest oceniany pod kątem szeregu kryteriów. Nawet drobne zaniechania mogą obniżyć naszą punktację i wpłynąć na decyzje banku. Jeżeli firma już posiada zobowiązania kredytowe, to warto zadbać o ich terminowe regulowanie. Nawet niewielkie opóźnienia mogą trafić do Biura Informacji Kredytowej i negatywnie wpłynąć na ocenę naszej kondycji finansowej przez bank.

Wpisy w zewnętrznych bazach

W Polsce działają biura informacji gospodarczej oraz giełdy wierzytelności, wpisy w tych bazach mogą również utrudnić otrzymanie kredytu. Warto sprawdzić, czy nie mamy jakiegoś zaległego sporu z kontrahentem, który poskutkował dodaniem naszej firmy do jednej z baz. Banki najczęściej biorą pod uwagę rejestry licencjonowanych Biura Informacji Gospodarczej. Warto sprawdzić, czy nasza firma nie została wpisana do jednego z największych rejestrów.
  • Krajowy Rejestr Długów.
  • ERIF - Biuro Informacji Gospodarczej.
  • Biuro Informacji Gospodarczej Infomonitor.
Warto rozważyć zamknięcie zobowiązań z powodu których nasza firma znalazła się w jednym z rejestrów.

Przejrzysty rachunek firmowy i ewidencja księgowa

Bank podejmując decyzję o udzieleniu kredytu, bierze pod uwagę informacje wynikające z oficjalnej dokumentacji, a więc wyciągów bankowych oraz sprawozdań finansowych. Istnieje kilka ważnych zasad, których powinniśmy przestrzegać.
  • Ewidencjonowanie środków trwałych.
  • Ewidencjonowanie rat kredytów.
  • Dokonywanie rozliczeń z kontrahentami z i na rachunek firmowy.
  • Płacenie ZUS-u i podatków z konta firmowego. 
Przejrzysta ewidencja oraz rachunek firmowy mają dwie podstawowe zalety dla banku. 
  • Ułatwiają rzetelną analizę.
  • Dają sygnał bankowi, że przedsiębiorstwo nie ma nic do ukrycia i prowadzi rzetelnie swoje finanse. 

Trzymanie nieużywanych linii oraz kart kredytowych

Limit kredytowy w koncie firmowym jest jedną z najprostszych w uzyskaniu form finansowania bankowego. Wielu przedsiębiorców decyduje się na skorzystanie z takiego produktu, choć nie wykorzystują go lub tylko w niewielkim stopniu. Taki produkt niestety nie nadaje się do finansowania inwestycji czy innych długoterminowych projektów. Otwarty limit kredytowy w koncie, nawet nieużywany jest w całości brany pod uwagę przez bank podczas liczenia zdolności kredytowej. Podobne zasady obowiązują w przypadku kart kredytowych. Jeżeli planujemy starać się większy kredyt dla firmy, warto pozamykać lub zmniejszyć dostępne limit do minimalnego poziomy na kartach oraz kredytach w koncie bankowym.

Podsumowanie

Wszystkie powyższe rady sprowadzają się do utrzymywania higieny w finansach firmowych. Uporządkowane finanse ułatwiająca ocenę wniosku kredytowego, ale korzyści odczuwa również przedsiębiorca, który panuje nad firmowym budżetem.

Więcej o tym jak dbać o firmowe finanse dowiesz z innych artykułów na Bankeo:
A jeżeli poszukujesz wsparcia w uzyskaniu kredytu dla firmy na atrakcyjnych warunkach, skontaktuj się z nami na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.