Ostatnie lata to dynamiczny rozwój branży IT. Automatyzacja i informatyzacja przedsiębiorstw, również tych z bardziej tradycyjnych sektorów zwiększyła znacząco popyt na specjalistów z różnorodnych dzień IT. Sektor IT zasadniczo dzieli się na dwie podstawowe kategorie w oczach instytucji finansujących. Pierwsza z nich i obecnie dominująca w Polsce to firmy usługowe, czyli software house'y, które produkują oprogramowanie na zlecenie innych przedsiębiorstw. Drugą grupą, która wciąż jest mniejsza, ale na szczęście dynamicznie rozwija się w Polsce, są firmy produkujące własne oprogramowanie i zarabiające na sprzedaży licencji oraz usługi związanych z wdrożeniem oraz obsługą autorskiego oprogramowania. 

Finansowa specyfika firm tworzących oprogramowanie na zlecenie

Firmy typu software house zarabiają, dzięki pracy swoich specjalistów. Zazwyczaj działają w jednym z dwóch modeli:
  • Fixed price - czyli realizują projekt o z góry określonym zakresie za określoną cenę.
  • Time & material - w tym modelu spółka nie zna dokładnej wartości końcowej realizowanego projektu, a rozlicza się za godzinę lub dzień pracy specjalisty. 
Pierwszy model daje większą przewidywalność finansową zarówno dla klienta jak i wykonawcy zlecenia. Zmniejsza jednak znacząco elastyczność, co obecnie w projektach informatycznych jest kluczowym czynnikiem, gdyż uwarunkowania wewnętrzne oraz zewnętrzne wpływające na działalność klienta mogą w istotny sposób rzutować na realizowanych projekt.

Drugi z modeli jest zdecydowanie bardziej elastyczny i daje możliwość zmian zakresu projektu w trakcie jego trwania. Software house nie odpowiada za cały projekt razem z budżetem, a bardziej wynajmuje swoich specjalistów za ustaloną stawkę godzinową lub dzienną. 

Oba modele pozwalają na oszacowanie przyszłych przepływów na podstawie zawartych kontraktów. Dzięki temu banki są w stanie poznać realne prognozy. Rozwój branży oraz możliwość pracy zdalnej wpływa jednak negatywnie na sytuacje niewielkich firm, którym coraz trudniej o pozyskanie wartościowego pracownika, który może bez problemu znaleźć prace nawet u pracodawcy z innego kraju bez ruszania się sprzed komputera we własnym mieszkaniu. Wpływa to niestety negatywnie na trwałość takiego biznesu.

Finansowa specyfika firm IT sprzedających własne produkty

Zupełnie inaczej wygląda model biznesowy oraz finansowych przedsiębiorstw IT tworzących własne oprogramowanie na którym zarabiają bez realizowania zewnętrznych projektów. O ile w przypadku takich firm zdecydowanie trudniejszy jest pierwszy okres działalności, w którym to firma przede wszystkim inwestuje w rozwój, a zyski jeżeli występują to są znikome. Wiele firm produktowych nigdy nie osiąga poziomu rentowności. To największe ryzyko w działalności takich firm w oczach banków. Jeśli jednak firma stworzy oprogramowanie, które odniesie sukces na rynku, to może liczyć na długoterminowe zyski oraz dużą przewidywalność przepływów finansowych. Najczęściej firmy produktowe działają w dwóch modelach.
  • Software as a service - sprzedają oprogramowanie jako usługę pobierają miesięczną lub roczną opłatę. 
  • Sprzedaż licencji - firma sprzedaje jednorazowe licencje wraz z możliwością wykupienia przez klienta dodatkowych usług oraz aktualizacji po upływie np. rocznych aktualizacji wchodzących w zakres ceny podstawowej licencji.
Pierwszy model zapewnia dużą przewidywalność oraz stabilność, ale w porównaniu z drugim modelem, trudniej jest osiągnąć zadowalające zyski w krótkim terminie. Firmy produktowe najczęściej potrzebują finansowania w początkowej fazie, o co niestety najtrudniej lub w fazie skalowania biznesu, gdy produkt jest gotowy, a firma posiada już stabilną grupę klientów. Wówczas finansowanie bankowe może pomóc w uzyskaniu dodatkowych środków na rozwój produktu, marketing czy wchodzenie na nowe rynku. Finansowanie bankowe może być dla takich firm znacznie korzystniejsze niż pozyskiwanie inwestora, ponieważ nie trzeba oddawać udziałów w firmie, a gdy firma już zarabia i ma produkt, który przyjął się na rynku, to spłata kredytu udzielonego na atrakcyjnych warunkach, nie powinna być problemem.

Dlaczego banku lubią firmy z branży IT?

Powodów jest wiele, a dużo zależy od konkretnej sytuacji, ale jest kilka stałych argumentów przemawiających na korzyść firm z sektora IT podczas starania się o kredyt bankowy.
  • Wysokie marże zarówno w przypadku firm usługowych jak i produktowych.
  • Duże zapotrzebowanie na świadczone usługi informatyczne.
  • Niski wskaźnik upadłości w branży.
  • Stosunkowo niskie zadłużenie firm IT.
  • Zazwyczaj firmy z sektora IT są rentowne.
  • Rzetelność przedstawicieli sektora.
Prowadząc biznes w branży IT możesz również liczyć na atrakcyjne oferty bankowe wsparcie gwarancjami z programów unijnych oraz rządowych. Jeżeli szukasz finansowania na rozwój swojej firmy, to dobrze trafiłeś. W Bankeo pomagamy firmom IT w pozyskaniu finansowania na rozwój i skalowanie biznesu na najlepszych na rynku warunkach. Chcesz dowiedzieć się więcej? Napisz na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.