Uzyskanie kredytu na początku działalności gospodarczej jest bardzo trudne. Banki nie chcą finansować nowopowstałych firm, ponieważ istnieje duże ryzyko, że taka firma nie przetrwa nawet pierwszego okresu działalności. Według danych GUS niemal 1/3 przedsiębiorstw nie dożywa swoich pierwszych urodzin. Prawdziwa dolina śmierci nowych firm znajduje się pomiędzy drugim, a trzecim rokiem działalności. Czwartego roku dożywa najczęściej mniej niż 20% przedsiębiorstw. 

Dlaczego młode firmy nie radzą sobie na rynku?

Powodów oczywiście jest mnóstwo, jednak znaczna część z nich mieści się w jednej z poniższych kategorii:
  • Brak doświadczenia założycieli i nadmierny optymizm związany z pomysłem biznesowym.
  • Brak środków finansowych niezbędnych na rozkręcenie działalności. Zazwyczaj pierwsze miesiące nie przynoszą dochodów pozwalających na pokrycie podstawowych wydatków, a co dopiero inwestycji w rozwój.
  • Błędne decyzje finansowe lub organizacyjne. Np. zbyt wczesne i nieodpowiedzialne zatrudnianie pracowników lub współpraca z nierzetelnymi kontrahentami. 
Wiele osób zakłada również firmy tylko dlatego, że nie mogą znaleźć satysfakcjonujące pracy, a gdy tylko sytuacja się zmienia, wracają na etat. Niemniej jednak najważniejszą barierą w rozwoju nowych firm jest finansowej, w tym inwestycje oraz zapewnienie bieżącej płynności finansowej.

Źródła finansowania nowych działalności

Sposobów na zapewnienie płynności finansowej oraz kapitału na rozwój jest całkiem sporo, ale niestety nie wszystkie są dostępne dla każdego przedsiębiorcy. Najczęściej początkujący przedsiębiorcy sięgają po jedną z poniższych metod finansowania:
  • Własne oszczędności zgromadzone przez założeniem firmy. Najtańsze i najbezpieczniejsze rozwiązanie, jednak mało kto na początku działalności posiada większe oszczędności.
  • Pożyczka od rodziny lub przyjaciół. Niekiedy jedyna opcja, choć obarczona dodatkowym ryzykiem zepsucia relacji w przypadku problemu ze spłaceniem.
  • Dotacje unijne oraz samorządowe. Niestety kwoty dotacji dla nowych firm są na tyle niewielkie, że mogą być jedynie rozwiązaniem dla małych firm. Trzeba również spełnić szereg dodatkowych warunków, które nie każdy jest w stanie spełnić.

Rządowy Program Pierwszy Biznes - Wsparcie w starcie

Jednym z możliwych rozwiązań jest również skorzystanie ze dedykowanych programów rządowych. Jednym z nich jest Rządowy Program Pierwszy Biznes – Wsparcie w starcie realizowane przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przy współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Program oferuje nisko oprocentowane pożyczki na podjęcie działalności gospodarczej oraz pożyczki na utworzenie stanowiska pracy. Wsparcie skierowane jest do absolwentów szkół i uczelni wyższych oraz do studentów ostatniego roku studiów, osób bezrobotnych, a także opiekunów osób niepełnosprawnych. Program ma szereg zalet w tym m.in. zawieszenie spłaty kapitału oraz atrakcyjne koszty pożyczki. Programu rządowe mają niestety to do siebie, że możliwość skorzystania z nich jest mocno ograniczona i nie każdy początkujący przedsiębiorca spełni wymagania. Warto również pamiętać, że jest to pożyczka, a nie dotacja.

Kredyt po pierwszym okresie prowadzenia działalności to jedno z bezpieczniejszych rozwiązań

Rozwiązaniem, które naszym zdaniem jest stosunkowo bezpieczne i dostępne dla większości przedsiębiorców jest uzyskanie kredytu w banku po pierwszym okresie prowadzenia działalności i zbudowaniu zdolności kredytowej. Takie podejście uczy działania w trudniejszych warunkach z ograniczonymi zasobami. Jeżeli wykażemy po pierwszych miesiącach prowadzenia działalności dochody, to z pewnością znajdą się banku, które udzielą nam kredytu. Mając już dochodową działalność mamy też pewność, że poradzimy sobie ze spłatą, a uzyskane środki poświęcimy na inwestycje i rozwój. 

Jeżeli szukasz finansowania dla firmy, która działa na rynku od 12 miesięcy, to napisz na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., nasi specjaliści pomogą w wybraniu najlepszej oferty na rynku.