Pożyczki unijne do kolejne obok dotacji rozwiązanie dla firm wspierane przez UE. Pożyczki są finansowe z Funduszy Europejskich, a precyzyjniej Regionalnych Programów Operacyjnych. Pożyczki unijne pozwalają na uzyskanie finansowania na preferencyjnych warunkach zarówno mikro, małym jak i średnim przedsiębiorstwom. Dokładne warunki finansowania w ramach takiej pożyczki mogą być uzależnione od kilku czynników.

Fundusze wspomagają rozwój przedsiębiorczości, innowacje, energetykę i sprawy społeczne. Pożyczki unijne Banku Gospodarstwa Krajowego przeznaczone są dla różnych grup przedsiębiorców, zarówno tych z długim stażem, jak i tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją działalność biznesową.

Gdzie otrzymać pożyczkę unijną?

Podobnie jak w przypadku gwarancji COSME czy de minimis, również pożyczki unijne pochodzą ze środków rozporządzanych przez BGK. Nie oznacza to jednak konieczności udania się do Banku Gospodarstwa Krajowego, aby otrzymać taką pożyczkę. Finansowanie można uzyskać za pośrednictwem banków komercyjnych oraz innych instytucji współpracujących w tym obszarze z BGK. Instytucje finansowe wspomagają również kredytobiorców w całym procesie uzyskania takiej specjalnej pożyczki, dzięki czemu klient może wszystko załatwić w jednym miejscu. Inną kwestią są oczywiście warunki takiej pożyczki, ponieważ w każdym banku może to wyglądać nieco inaczej. Dlatego zachęcamy do skorzystania ze wsparcia specjalistów Bankeo, którzy nie tylko pomogą w całym procesie, ale również wskażą instytucję, w której indywidualnej sytuacji kredytobiorcy można uzyskać najlepsze warunki finansowania. 

Na co można przeznaczyć środki z pożyczki unijnej?

Jest to kwestia bardzo indywidualna i zależy od sytuacji przedsiębiorcy. Nie ma jednak odgórnych ścisłych wymagań dotyczących tego, na co pożyczka unijna powinna być przekazana. Dlatego finansowanie unijne może wspomóc bieżącą działalność w formie środków obrotowych jak i zakup środków trwałych np. zwiększających, moce produkcyjne. Ważne jest jednak aby już we wniosku kredytowym był wskazany cel finansowania. 

Kto może starać się o pożyczkę unijną?

Środki unijne są przeznaczone przede wszystkim dla przedstawicieli MŚP. Dlatego, aby móc starać się o taką formę finansowania należy spełnić kilka warunków.
  • Zatrudnianie maksymalnie 250 pracowników.
  • Roczny obrót nie większy niż równowartość 50 mln EURO lub suma bilansowa poniżej równowartości 43 mln EURO.
  • Siedziba w województwie objętym programem pożyczek unijnych.
Pożyczki unijne dla mikroprzedsiębiorstw są również dostępne dla nowych firm. 

Pożyczka unijna a dotacja

Wiele osób myli pożyczkę unijną z dotacją. O ile dotacja po spełnieniu wymogów jest finansowaniem bezzwrotnym, to już pożyczka unijna jest finansowaniem, które należy spłacić. Nie oznacza to jednak, że pożyczka unijna jest gorszym rozwiązaniem. Jej zaletą jest z pewnością znacznie większa dostępność niż w przypadku dotacji oraz możliwość uzyskania wyższych kwot finansowania. Nie bez znaczenia jest także szerszy katalog wydatków, które mogą zostać sfinansowanie pożyczką unijną. Pożyczki unijne są udzielane na bardzo preferencyjnych warunkach i stanowią obecnie jedną z atrakcyjniejszych form finansowania dla przedsiębiorstw. 

Czy pożyczka unijna jest tańsza od zwykłego kredytu?

W zdecydowanej większości przypadków finansowanie w formie pożyczki unijnej będzie najtańszą dostępną na rynku formą finansowania. Oprocentowanie może być nawet kilkukrotnie niższe niż w przypadku standardowego kredytu bankowego. Nie bez znaczenia są również znacznie niższe prowizje oraz koszty dodatkowe. 

Jesteś zainteresowany pożyczką unijną na preferencyjnych warunkach? Skontaktuj się z nami na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..