Twoja firma potrzebuje bieżącego wsparcia finansowego, aby utrzymać płynność i móc się rozwijać? Na rynku dostępnych jest wiele możliwości a najpopularniejsze z nich to kredyt obrotowy (niekiedy w formie limitu w koncie bankowym) oraz faktoring. Obie formy finansowania, choć odpowiadają na podobne potrzeby przedsiębiorców, to różnią się swoją konstrukcją, dostępnością oraz kosztami. Więcej na temat różnić oraz możliwości jakie dają obie formy finansowania, dowiesz się z tego artykułu. 

Jak działa faktoring?

Faktoring to coraz popularniejsza forma zapewnienia bieżącej płynności w przedsiębiorstwach. Faktoring polega na cesji wierzytelności wynikającej z faktury z terminem płatności na firmę faktoringową, zwaną również faktorem. Przedsiębiorca oferujący swoim klientom dodatkowy termin płatności (np. 30, 60 lub 90 dni) może otrzymać szybciej środki, dzięki faktoringowi i móc utrzymać płynność. Jak widać dostępność finansowania, jest bezpośrednio związana z wystawianymi fakturami. Faktoring nie jest sposobem na sfinansowanie inwestycji czy też dowolne wydatkowanie udostępnionych środków. Niestety faktor nie sfinansuje każdej przedstawionej faktury. Odbiorca faktury jest zazwyczaj dodatkowo weryfikowany i musi być w oczach faktora solidnym płatnikiem, ponieważ to od niego wpłynie należność, a więc zwrot środków udostępnionych klientowi firmy faktoringowej. 

Jak działa kredyt obrotowy?

W odróżnieniu od faktoringu kredyt obrotowy daje większą swobodę. Wszystko oczywiście zależy od umowy z bankiem. Część banków wpisuje do umowy kredytu obrotowego dodatkowe wymagania oraz obostrzenia związane z wydatkowaniem udostępnionych środków. W efekcie czego przedsiębiorca może wydawać środki z kredytu jedynie w ustalony z bankiem sposób. Popularna „obrotówka” to rozwiązanie finansowe stworzone dla firm, które potrzebują zewnętrznego finansowania, aby utrzymać płynność i móc realizować zamówienia.

Plusy i minusy faktoringu

Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy, co sprawia, że każdą sytuację należy rozpatrywać indywidualnie i dobrać produkt finansowy pod swoje potrzeby. Poznaj wady i zalety faktoringu.

Zalety:
 • Większa dostępność. Nawet nowe firmy mogą skorzystać z faktoringu, o ile obsługują wiarygodnych klientów.
 • Możliwość elastycznego korzystania. Nie musimy wszystkich faktur przekazywać do wykupienia firmie faktoringowej.
 • Uproszczone procedury. Faktoring można otrzymać znacznie szybciej i łatwiej niż kredyt obrotowy.
Wady:
 • Wyższe koszty finansowania niż w przypadku kredytu obrotowego.
 • Środki dostępne tylko na podstawie przedstawionych do wykupu faktur, co ogranicza pule kosztów które możemy pokryć, korzystając z faktoringu.
 • Faktor może odrzucić fakturę przedstawioną do wykupu jeżeli uzna, że odbiorca nie jest wystarczająco wiarygodny. 

Plusy i minusy kredytu obrotowego

Kredyt obrotowy daje znacznie większe możliwości przedsiębiorcy, ale nie oznacza to, że jest w każdym przypadku lepszym rozwiązaniem. Poznaj wady i zalety kredytu obrotowego w porównaniu z faktoringiem.

Zalety:
 • Niższe koszty finansowania. 
 • Możliwość pokrycia z udzielonego kredytu obrotowego wielu kategorii kosztów, niekoniecznie związanych ze sprzedażą i wystawioną fakturą. 
 • Możliwość skorzystania z dodatkowych gwarancji, które obniżają koszty oraz zwiększają dostępność kredytu obrotowego.
Wady:
 • Mniejsza dostępność, szczególnie dla nowych firm.
 • Dłuższa i bardziej skomplikowana procedura uzyskania kredytu obrotowego. 

Kredyt obrotowy a faktoring - co się bardziej opłaca?

Jak już zapewne wiesz, oba produkty, choć wspomagają utrzymanie płynności, to mają nieco inne zastosowanie. Nie ulega jednak wątpliwości, że zazwyczaj tańszym rozwiązaniem będzie kredyt obrotowy. W połączeniu z większą elastyczności wydatkowania udostępnionych środków przemawia na korzyść takiego rozwiązania, szczególnie w przypadku firm z odpowiednim stażem. Jeżeli szukasz wsparcia w uzyskaniu kredytu obrotowego na atrakcyjnych warunkach, skontaktuj się z nami poprzez formularz. Pomożemy Twojej Firmie w całym procesie od analizy potrzeb, przez złożenie wniosków, aż do uruchomienia środków przez bank.