Osoby wykonujące niektóre rodzaje zawodów nie mają problemów z uzyskaniem kredytów z powodu dużego zaufania publicznego dla tych zawodów. To zaufanie przenosi się najczęściej również na politykę kredytową banków, które chętnie obsługują osoby wykonujące zawody zaufania publicznego. 

Jakie zawody mogą liczyć na preferencyjne warunki finansowania?

Przedstawiciele określonych zawodów mogą liczyć na lepsze warunki finansowania. Na liście takich zawodów znajdziemy m.in.:
  • Lekarzy.
  • Farmaceutów.
  • Stomatologów.
  • Radców prawnych.
  • Adwokatów.
  • Notariuszy.
  • Architektów.

Z czego wynikają lepsze warunki dla lekarzy czy prawników?

Przedstawiciele wolnych zawodów mają ugruntowaną pozycję w społeczeństwie, ale to z pewnością nie jest jedyny powód, dlaczego mogą liczyć na lepsze warunki w bankach. Pracownicy działu analiz w bankach na bieżąco przeprowadzają badania i budują modele analityczne pozwalające przeprowadzać procesy kredytowe. Przedstawiciele wolnych zawodów zgodnie z analizami banków zazwyczaj zarabiają ponadprzeciętnie i nie mogą narzekać na brak pracy. A co za tym idzie posiadają odpowiednią zdolność kredytową, oraz możliwość regularnego spłacania rat.

Instytucje finansowe zdają sobie również sprawę z tego, że lekarze czy prawnicy nie będą podejmować ryzyka szargania swojego dobrego imienia z powodu niespłaconych zobowiązań. Te wszystkie składowe pozwalają bankom zakładać bez dokładanego badania dokumentów finansowych, że przedstawiciele wolnych zawodów będą dobrymi kredytobiorcami. 

Na co mogą liczyć, przedstawiciele wolnych zawodów starając się o kredyt?

Wykonując wolny zawód, możesz liczyć na udogodnienia w kilku obszarach oferty kredytowej.

Specjalna oferta kredytowa. Wiele banków oferuje dedykowaną ofertę kredytową dla lekarzy, prawników oraz przedstawicieli innych wolnych zawodów. 


Niższe oprocentowanie. Oprocentowanie kredytu jest ściśle powiązane ze zdolnością kredytową i modelem scoringowym. W przypadku przedstawicieli wolnych zawodów takie modele są szczególnie korzystne, co przekłada się na niższe oprocentowanie.

Niższe prowizje. Nie tylko oprocentowanie składa się na koszt kredytu. Również prowizja za udzielenie ma znaczący wpływ na finalny koszt finansowania. Również w tym przypadku lekarze i prawnicy mogą liczyć na szczególne traktowanie.
 
Uproszczone procedury. Profesjonaliści wykonujący wolne zawody nie muszę przedstawiać tak wielu dokumentów jak w przypadku typowego kredytobiorcy. Najczęściej (do pewnej kwoty) wystarczy jedynie oświadczenie.

Krótszy proces kredytowy. Uproszczone procedury przekładają się bezpośrednio na skrócenie procesu kredytowego i szybszy dostęp do środków z kredytu. 

Wydłużony okres kredytowania. W przypadku większych kwot możliwe jest również uzyskanie dłuższego okresu kredytowania, trwającego nawet do 12 lat.

Zanim jednak wybierzemy się do pierwszego lepszego banku po kredyt dla profesjonalisty wykonującego wolny zawód, warto pamiętać, że nie wszystkie banki posiadają takie oferty. W zależności od reprezentowanego zawodu, wnioskowanej kwoty oraz sytuacji finansowej, oferta kredytowa pomiędzy bankami może się istotnie różnić. 

Dlatego tak ważne jest korzystanie z usług profesjonalistów w zakresie finansowania. Dzięki temu można nie tylko skorzystać z oferty dla kredytu dla lekarzy lub prawników, ale również otrzymać najlepsze możliwe parametry finansowania. 

Prowadząc działalność gospodarczą w ramach wykonywania zawodu zaufania publicznego, można liczyć również na dodatkowe korzyści. Skorzystaj z pomocy profesjonalistów z Bankeo w uzyskaniu najlepszego finansowania dostępnego na rynku.